MURAL „BEZ BARIER”

Lokalizacja: przy hali sportowej w Czerwonaku, przy ul. Leśnej 6

Idea: Czerwonak jest jedną z czterech gmin w Wielkopolsce (obok Śremu, Obornik i Wolsztyna), w której powstał mural wielkoformatowy w ramach akcji Stowarzyszenia CREO – Aktywność MURowana. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na różnorodne aktywności społeczne i zawodowe osób z niepełnosprawnościami oraz łamanie stereotypów towarzyszących myśleniu o osobach ze szczególnymi potrzebami. Jego oficjalne odsłonięcie odbyło się 26 listopada 2021 r. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia pozostawili kolorowy odcisk swoich dłoni na grafice muralu jako wyraz zaangażowania w problematykę pokonywania barier fizycznych i tych, które tworzą nasze umysły.

Wykonawca: autorami muralu (projekt i wykonanie) są artyści plastycy związani z WOW Wall Studio

 

MURAL „POWSTAŃCZY”

Lokalizacja: ściana boczna budynku OSP w Czerwonaku, przy ul. Leśnej 8

Idea: Wykonany w 2015 roku dla upamiętnienia zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

Wykonawca: Damian Chajec oraz kibice Lecha z Fan Clubu Owińska

 

MURAL „LEŚNY”

Lokalizacja: boczna elewacja bloku nr 17 na os. Leśnym w Koziegłowach

Idea: Założeniem stworzenia muralu w tym miejscu była poprawa estetyki na wjeździe na teren osiedla Leśnego. Mural w swoim projekcie nawiązuje do nazwy Osiedle Leśnego i przedstawia siedzące na gałęziach drzew dobrze nam znane gatunki ptaków.

Wykonawca: projekt i wykonanie: Monika Rygielska i Agnieszka Skowrońska

 

MURAL „100-letni”

Lokalizacja: boczna elewacjiabudynku 7D na os. Leśnym w Koziegłowach

Idea: Mural poświęcony  100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Powstał dzięki współpracy: kibiców, ówczesnego wójta gminy Czerwonak Jacka Sommerfelda, Spółdzielni im. 23 lutego w Koziegłowach oraz Czerwonackiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Dzieło ma wymiary 11 na 11 metrów. 

Wykonawca: Kibice Lecha Poznań z fanklubów Fyrtel Północ oraz Luntrusy wraz z Kap Studio byli odpowiedzialni za projekt i namalowanie. Gmina Czerwonak sfinansowała zakup towarów, a Spółdzielnia im. 23 lutego w Koziegłowach udostępniła ścianę budynku.

 

MURALE  "3 x W"

Lokalizacja: tzw. stare garaże, naprzeciw bloku przy ul. Słonecznej 2 w Czerwonaku
Powstał w 2022 roku podczas warsztatów wakacyjnych dla dzieci w Klubie Słoneczko (GOK Sokół) współorganizowanych z Zarządem Osiedla Przylesie.

Lokalizacja: wiata śmietnikowa przy blokach nr 7 i 8 na os. Przylesie w Czerwonaku
Powstał za zgodą Spółdzielni Mieszkaniowej w Koziegłowach w 2023 roku, podczas warsztatów wakacyjnych dla dzieci w Klubie Słoneczko (GOK Sokół) współorganizowanych z Zarządem Osiedla Przylesie.

Lokalizacja: garaże naprzeciw boiska przy bloku nr 2 na os. Przylesie w Czerwonaku
Powstał w 2023 r. w ramach akcji inauguracyjnej sezon zajęć plastycznych w GOK Sokół a jego osłonięcie nastąpiło 22.09 w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Idea: „Współdziałanie, wyrozumiałość, współdzielenie ” to hasła, które stały się inspiracją w upiększaniu przestrzeni os. Przylesie w Czerwonaku. Stworzone zarówno dla mieszkańców, aby było im po prostu przyjemniej żyć w tej przestrzeni, ale także po to żeby przypomnieć, że nasza egzystencja w miejscach gdzie natura przenika do życia codziennego, zależy właśnie m.in. od tych wartości. Realizacjom przyświecała idea dzielenia przestrzeni do życia zarówno z przyrodą, jak i z nową technologią, urbanistyką i transportem.

Inicjatorem działań jest filia GOK Sokół w Czerwonaku - Klub Słoneczko (Dorota Marciniak), który corocznie współpracuje z Zarządem Osiedla Przylesie (Wojciech Skrzekut).

Warto przypomnieć, iż tradycja muralowa na Osiedlu Przylesie rozpoczęła się 17 lat temu, kiedy to jeszcze osiedle funkcjonowało pod nazwą – 40-lecia PRL. W 2006 r. zorganizowane zostało wydarzenie pt. 20-lecie Osiedla 40-lecia PRL, podczas którego m.in. powstały pierwsze dzieła malarskie wykonane przez instruktorów plastyki GOK Sokół oraz uczestników warsztatów – mieszkańców osiedla.

Projekt (wszystkich trzech murali): Joanna Synowiec (GOK Sokół)

 

MURAL „DLA PAWŁA”

Lokalizacja:  wejście do szkoły podstawowej w Owińskach przy ulicy Poprzecznej

Idea: Mural poświęcony Pawłowi Jaroszowi- zmarłemu w czerwcu 2020 roku mieszkańcowi Owińsk. Paweł- mimo swojej niepełnosprawności od urodzenia- był najwierniejszym kibicem Błękitnych Owińska. Był obecny praktycznie na każdym treningu (potrafił czekać już kilka godzin przed treningiem), również meczach w Owińskach oraz wielu spotkaniach wyjazdowych. Postać niezwykła, znana wielu mieszkańcom Owińsk, która z pewnością zasłużyła sobie na pamiątkowy mural.

Wykonawca: Damian Chajec oraz kibice Lecha Poznań z Fan Clubu Owińska.

 

MURAL „WOJOWNICZYCH ŻÓŁWI NINJA”

Lokalizacja: na jednej ścianie wolnostojącego sklepu przy ul. Poznańskiej 15C

autor zdjęć: Tomasz Szwajkowski