LGD „Trakt Piastów” uczestniczy w Programie „Lokalne Partnerstwa PAFW”, którego elementem było zdiagnozowanie szans i zagrożeń dla terenów nad Wartą w gminie Czerwonak.
W czerwcu odbył się spacer badawczy, w trakcie którego przyjrzano się walorom przyrodniczo-krajobrazowym terenu nadwarciańskiego w gminie Czerwonak, zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania "Trakt Piastów" we współpracy z Towarzystwem Przyrodniczym "Karlik", Projektem Zieleniak, Gminnym Ośrodkiem Kultury "Sokół" oraz Małgorzatą Yrenką Kubską. Uczestnicy wydarzenia udali się na spacer badawczy brzegami Warty (a dokładniej po terenie zlokalizowanym na południe od Przystani Akwen Marina). Celem spaceru było odkrycie, jak wyjątkowy jest ten teren, jakie społeczne potrzeby zaspokajają nadrzeczne teren i jakie niewykorzystane możliwości kryją się w eksplorowanym otoczeniu.
Spacer zakończył się pracą warsztatową w sali GOK Sokół, której efektem jest raport, przybliżający odpowiedź na pytanie „Warta łączy? Warta dzieli?”. Raport znajduje się w załącznikach poniżej.
PODSUMOWANIE RAPORTU
W badaniu wykorzystano metody ankietowe, obserwacje terenowe, mapy oraz wywiady. Uczestnicy badania, w tym mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych organizacji, wskazywali swoje ulubione miejsca nad Wartą, dostrzegane zagrożenia oraz walory przyrodnicze.
W wyniku badań stworzono rekomendacje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska, które należy uwzględnić przy planowaniu inwestycji, działań kulturalnych i sportowych.
Wyniki badań wskazują, że większość uczestników regularnie odwiedza tereny nad Wartą w celach spacerowych, sportowych, fotografowania oraz uczestnictwa w wydarzeniach. Jako cenny przyrodniczo i atrakcyjny krajobrazowo obszar wskazano teren na północ od Owińsk. Podkreślono również znaczenie ochrony siedlisk płazów i innych gatunków, co może przyczynić się do zachowania lokalnych korytarzy ekologicznych i zielono-błękitnej infrastruktury.
Raport ma na celu nie tylko diagnozę, ale również budowanie partnerstwa pomiędzy gminą, instytucjami, NGO's, mieszkańcami i zewnętrznymi partnerami, aby wspólnie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju terenów nad Wartą.
Drugą istotną metodą badawczą, wykorzystaną w projekcie, było badanie opinii publicznej, wyrażonej w internecie, zwłaszcza na forum mieszkańców Czerwonaka oraz w social mediach. Wzięto pod uwagę głównie następujące obszary tematyczne: kładka w Owińskach, planowana kładka pieszo-rowerowa, Marina w Czerwonaku, oczyszczanie brzegów Warty, spędzanie czasu wolnego nad Wartą. Raport znajduje się w załącznikach poniżej.
PODSUMOWANIE BADAŃ OPINII PUBLICZNEJ
Raport z badania opinii publicznej autorstwa Kacpra Sikory, analizuje opinie mieszkańców gminy Czerwonak na temat zagospodarowania rzeki Warty i związanych z nią projektów. Badanie oparte na analizie treści z mediów społecznościowych i forów internetowych obejmowało około 200 wpisów i komentarzy.
Opinie dotyczące kładki w Owińskach były zróżnicowane: 55% mieszkańców wyrażało zadowolenie z jej estetyki i funkcjonalności, 30% wskazywało na problemy takie jak brak ławek, koszy na śmieci i oświetlenia, a 15% miało neutralne zdanie.
Planowana kładka pieszo-rowerowa cieszyła się poparciem 78% mieszkańców, którzy doceniali poprawę komunikacji, natomiast 18% wyrażało obawy związane z kosztami i wpływem na środowisko, a 4% pozostawało neutralnych.
Marina w Czerwonaku oceniona została pozytywnie przez 42% mieszkańców, którzy dostrzegali jej wpływ na rozwój turystyki, ale 38% obawiało się jej negatywnego wpływu na środowisko, a 20% miało neutralne zdanie.
Większość respondentów (92%) popierała akcje sprzątania brzegów Warty, a 68% regularnie spędzało czas nad rzeką, korzystając z różnych form rekreacji.
Mieszkańcy sugerowali poprawę infrastruktury, organizację wydarzeń kulturalnych i sportowych nad Wartą, edukację ekologiczną. organizację wydarzeń, edukację ekologiczną w zakresie jej ochrony, organizację konsultacji społecznych, monitoring wpływu inwestycji na środowisko oraz promocję walorów rekreacyjnych Warty.
Celem całej przeprowadzonej diagnozy, której służą podjęte działania, jest przygotowanie wniosku do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w celu pozyskania środków na budowę większego partnerstwa wokół zdiagnozowanych problemów i posiadanych zasobów – wszystko to w kontekście Warty w Czerwonaku.
Fotografie wykorzystane w Raporcie wykonane zostały przez Małgorzatę Yrenkę Kubską.