Remigiusz Wojciechowski

Uzasadnienie z roku 2024.

Pan Remigiusz Wojciechowski, zamieszkały w Poznaniu, od blisko 20 lat związany jest z Gminą Czerwonak zawodowo i prywatnie. Z wykształcenia jest muzykiem (absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu), muzykologiem (ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku muzykologia w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i menedżerem kultury (studia podyplomowe w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu).Wieloletni nauczyciel akademicki (Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji, UAM w Poznaniu), przez ponad 20 lat współpracownik Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego, członek Polskiego Towarzystwa Akustycznego.

W 2012 r. został nagrodzony tytułem „Animator Kultury Gminy Czerwonak”. Pan R. Wojciechowski, choć nigdy nie mieszkał na terenie gminy Czerwonak, od blisko 20 lat działa na jej rzecz, początkowo jako instruktor – założyciel autorskiej pracowni muzycznej w Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół” w Czerwonaku (od 1 lutego 2005 r.), od 2023 r. działającej niezależnie w Owińskach, a także jako współzałożyciel i prezes zarządu Stowarzyszenia kulturotwórczego Retro Cafè z siedzibą w Owińskach. W tym czasie w jego inicjatywach uczestniczyło kilkaset osób – mieszkańców Gminy Czerwonak.

Założone i prowadzone przez niego zespoły muzyczne: Retro Cafè, Supermenki, Pink Sunshine, Makao, Z innej bajki, W nut gąszczu, Stonehenge, Sokół Ensemble kilkaset razy reprezentowały Gminę Czerwonak i były nagradzane podczas festiwali, konkursów, warsztatów, przeglądów muzycznych i innych wydarzeń kulturalnych zarówno na terenie województwa wielkopolskiego (m.in. w Poznaniu, Pile, Gnieźnie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Turku, Szamotułach, Obornikach, Wieleniu, Budzyniu), w skali ogólnopolskiej (m.in. w Szczecinie, Włocławku, Solcu Kujawskim, Drezdenku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce), a nawet poza granicami Polski (Tossa de Mar – Hiszpania).

Na terenie gminy Czerwonak R. Wojciechowski stworzył szereg wydarzeń artystycznych: m.in. widowisko muzyczne na motywach opery „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta (Owińska,
2006), projekty z zespołem Supermenki „I have a dream” (2015), „Nic nie może wiecznie trwać” (2016), „Supergirls” (2018), muzyczne projekty niepodległościowe (Koziegłowy 2016, 2017, 2019), koncert pamięci Freddiego Mercury’ego (2021), „Osiemnastka” zespołu Retro Cafè (2023), przez 12 lat był kierownikiem artystycznym Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków, wielokrotnie był konferansjerem najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Gminie Czerwonak, takich jak Dni Gminy, Dożynki, Gminna Gala Kobiet, współpracuje z sołectwami, zarządami osiedli, placówkami oświatowymi, instytucjami kultury, jednostkami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami mediów, daleko wykraczając poza zakres obowiązków pracowniczych. Z oddaniem poświęca prywatny czas mieszkańcom Gminy Czerwonak, a jego działalność wzbogaca lokalną kulturę, niejednokrotnie będąc impulsem do odkrywania i realizacji pasji i zainteresowań.