Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to priorytet rozpoczynającej się właśnie akcji Lasów Państwowych. W okresie grzybobrania Straż Leśna wzmoże patrole w terenie.

Dlatego Lasy Państwowe od 14 września do 8 października br. prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną „Jesień 2021”.

 

Akcja ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąca strażników leśnych i policja. Akcja ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie, od osób przebywających na terenach leśnych, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

20 milionów kilogramów jadalnych grzybów czeka na nas każdego roku w polskich lasach, choć zbieramy zwykle tylko kilkanaście tych najpopularniejszych. Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie, czyli 4000 kontenerów morskich, po brzegi wypełnionych grzybami.  Ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł.

Grzybobranie to tradycja, która wyróżnia Polaków, łączy wszystkie pokolenia, przypomina o naszym związku z naturą, zapewnia zdrową rozrywkę i rozkosze dla podniebienia. Inaczej niż w wielu krajach, w Polsce możemy korzystać z darów lasu:  żurawiny, jarzębiny, orzechów laskowych, bukwi, czarnego bzu oraz całego szeregu innych darów lasu bez ograniczeń. Jest to możliwe ponieważ większość naszych lasów jest państwowa i wszyscy mam do nich swobodny wstęp.

 

Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi.

 

– Polskie lasy są otwarte dla ludzi. Te w naszym zarządzie umożliwiają swobodne poruszanie się, m.in. w poszukiwaniu grzybów. Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach – wyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.