1  W związku z wejściem od 28 kwietnia 2023r. nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane - Właścicieli nieruchomości czeka nowy obowiązek związany z posiadaniem świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub jej części oraz poddania w czasie  użytkowania  budynków okresowej kontroli w zakresie systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

Za jego brak będą kary - nawet kilka tysięcy złotych. 

 

Kolejną zmianą jest obowiązek kontroli systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, także tych o mocy ponad 70 kW.

 

1.1. Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od kilku lat i dotyczą budynków wybudowanych po 2009 roku. Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wprowadza obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla każdego budynku (również tych wybudowanych przed 2009) indywidualnego czy wielorodzinnego. Najważniejsze zmiany to:

  • obowiązkowe świadectwo energetyczne dla inwestorów indywidualnych. Kopia świadectwa będzie musiała być dołączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
  • obowiązkowe świadectwo energetyczne dla budynków wybudowanych przed 2009 rokiem - jeśli budynek taki przejdzie modernizację, konieczne będzie uzyskanie świadectwa.
     

Świadectwo energetyczne budynku wymagane jest w sytuacji, gdy:
 

  • budynek zbywany jest na podstawie umowy sprzedaży,
  • budynek zbywany jest na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • np. budynek Gminny będzie wynajmowany innym podmiotom lub osobom fizycznym

Obowiązek sporządzenia świadectw energetycznych budynków wzniesionych po 2009 roku. Dotyczy zarówno budynków nowo wybudowanych, jak i tych modernizowanych. Kopia świadectwa energetycznego musi być załączona do zawiadomienia o ukończeniu budowy. 

 

1.2. Każdy Właściciel lub zarządca budynku poddaje budynki w czasie ich użytkowania okresowej kontroli w zakresie systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji polegającej na:

  • sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych:
     

a) co najmniej raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,

b) co najmniej raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,

c) co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,

d) co najmniej raz na 3 lata – dla źródeł ciepła niewymienionych w lit. a–c, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW;
 

  • ocenie efektywności energetycznej, co najmniej raz na 5 lat:
     

a) dostępnych części systemu klimatyzacji o nominalnej mocy chłodniczej większej niż 12 kW,

b) połączonego systemu klimatyzacji i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy chłodniczej większej niż 70 kW.

 

  1. Pytania i odpowiedzi z zakresu zagadnień związanych z Programem Czyste Powietrze

O PROGRAMIE „CZYSTE POWIETRZE”
„Czyste Powietrze” to program dotacyjny, którego celem jest wsparcie finansowe mieszkańców w ociepleniu ich domów jednorodzinnych i wymianie ogrzewania.
Dzięki tym inwestycjom zmniejsza się zużycie energii oraz koszty ogrzewania.
Zyskujesz też wyższy komfort życia i wygodę. Dzięki programowi możliwa jest termomodernizacja budynków jednorodzinnych oraz zlikwidowanie
starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe będących główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Dostaniesz pieniądze na wymianę m.in. okien i drzwi, ocieplenie ścian i dachu, nowe źródło ciepła oraz inne niezbędne prace.
TWÓJ DOM PO OCIEPLENIU I WYMIANIE ŹRÓDŁA CIEPŁA MOŻE ZUŻYWAĆ NAWET DO 70% MNIEJ ENERGII NA OGRZEWANIE!
 

2.1 Dosyć często mieszkańcy się pytają o zagadnienia związane z termomodernizacją budynków

W Czystym Powietrzu można otrzymać dotację zarówno na kompleksową termomodernizacją, jak i nie kompleksową.

 

Co rozumie się pod pojęciem kompleksowa termomodernizacja?

Zakres przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją jest opisany w punkcie 9.2.2 ust. 3 Programu:
Dotacja do przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją budynku/lokalu mieszkalnego, należna jest po spełnieniu łącznie następujących warunków:
1) Został przeprowadzony audyt energetyczny budynku/lokalu mieszkalnego i został złożony wraz z wnioskiem o płatność Dokument podsumowujący audyt energetyczny budynku sporządzony na obowiązującym w ramach programu wzorze;
2) Osiągnięto co najmniej jeden wskaźnik kompleksowej termomodernizacji
a) zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2*rok) lub
b) zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%;
3) Zrealizowany został w całości wariant z audytu energetycznego gwarantujący osiągnięcie co najmniej jednego ze wskaźników określonych w ppkt 2, nie później, niż do dnia zakończenia realizacji przedsięwzięcia.

 

Niekompleksowa termomodernizacja – przede wszystkim bez konieczności opracowania audytu termomodernizacyjnego i na pojedyncze elementy budynku spełniając jednak parametry wynikające z Warunków Technicznych z 2021 r.

 

2.2. Czy wykonanie audytu energetycznego jest obowiązkowe, aby otrzymać dotację w programie „Czyste powietrze”?

Nie, nie jest obowiązkowe. Dotacje do przedsięwzięć „bez kompleksowej termomodernizacji” można otrzymać bez wykonania audytu energetycznego. Audyt energetyczny jest jednak obowiązkowy, jeżeli przystępuje się do kompleksowej termomodernizacji.
Dla przedsięwzięć „z kompleksową termomodernizacją” zdefiniowaną w Programie możliwe jest uzyskanie wyższych kwot dotacji.

 

2.3 . Beneficjent otrzymał dofinansowanie w ubiegłym roku na wymianę źródła i docieplenie ścian (30 tysięcy). Czy może złożyć kolejny wniosek w tym roku i na jaki zakres?

Jeżeli otrzymał dofinansowanie i zostało ono wypłacone na zakres z poprzedniego wniosku, może złożyć kolejny wniosek na inny zakres (inne koszty kwalifikowane) np. na docieplenie innej przegrody, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepłą, wymianę okien, wymianę drzwi. Warunkiem złożenia kolejnego wniosku jest zakończenie realizacji poprzedniej umowy oraz wypłata całej należnej dotacji.

 

2.4. Czy aby dostać dotacje na głębszą (kompleksową) termomodernizację wszystkie zalecenia audytora zawarte w audycie energetycznym muszą być zrealizowane?

Tak, aby otrzymać dotację na przedsięwzięcie z kompleksową termomodernizacją należy zrealizować w całości wybrany wariant z audytu energetycznego. Wskazany w audycie energetycznym wariant do realizacji ma gwarantować osiągnięcie co najmniej jednego z dwóch wskazanych w Programie wskaźników kompleksowej termomodernizacji:
– zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2*rok)
– zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%.